Ohřívač vody může sloužit k akumulaci nespotřebovaných přebytků elektřiny z fotovoltaických panelů, které by jinak směřovaly do distribuční sítě.
Právě využívání přebytků elektřiny k ohřevu teplé vody v bojleru je nejdostupnější a nejlevnější formou uložení energie. Pravidla pro akumulaci přebytků elektřiny z fotovoltaických panelů:
• Minimální objem bojleru musí být 120 l, optimálně alespoň 200 l: díky velkém objemu teplé vody ohřáté solární energií tak zůstane energie naakumulovaná i pro dny bez dostatečného slunečního svitu.
• Z rozvaděče fotovoltaické elektrárny musí být přímý přívod k jištění ohřívače vody:
– u jednofázové elektrárny kabel CYKY-J 3 x 2,5 mm2;
– třífázové elektrárny kabel CYKY-J 5 x 2,5 mm2.
• Ohřívač vody musí mít možnost elektrického napájení, tzn. připojení elektrické patrony. Ideální je možnost připojení dvou samostatných topných těles s termostatem.
Solární topné těleso se umisťuje do spodní části bojleru, topná spirála pro ohřev ze sítě pak do středu stacionárního bojleru. Elektřinou ze sítě se ohřívá voda v horní polovině bojleru, v té dolní zůstane studená a připravená pro solární ohřev. Ohřev ze sítě proto neprobíhá, pokud se díky solárnímu topnému tělesu ohřeje (při dostatku energie z panelů) dostatečné množství vody.
Pokud bude realizovaná fotovoltaická elektrárna třífázová, doporučuje se pořízení třífázového topného tělesa. Bude-li jednofázová, stačí jednofázové topné těleso. Počet fází závisí do značné míry na jejím výkonu. Fotovoltaika s výkonem do 3,5 kWp bývá jednofázová, solární elektrárna s výkonem nad 3,5 kWp je zpravidla řešena třífázově.
• Ohřívač vody musí být stacionární.
Ke stratifikaci vody dochází pouze ve vertikálně umístěných bojlerech, které jsou od určitého objemu řešeny stacionárně. V horizontálně umístěných ohřívačích vody ke stratifikaci nedochází, závěsné typy bojlerů mají zase příliš malý objem.
• Na výstupu teplé vody se doporučuje nainstalovat termostatický směšovací ventil, který zabraňuje opaření při vysoké teplotě teplé vody v bojleru.
Stejná pravidla platí u akumulačních nádrží, které bývají v některých rodinných domech součástí topného systému. Fotovoltaická elektrárna může ohřívat vodu ve více zásobnících: nejprve se nahřeje TUV v bojleru a přebytky energie se následně ukládají do topné akumulační nádrže.